18 - 24 Kasım Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası
22 Kasım 2022

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından antimikrobiyal direnç konusunda farkındalık oluşturulması ve sağlık profesyonelleri, politika yapıcılar ve halk arasında iyi uygulamaların teşvik edilmesi amacı ile 18-24 Kasım tarihleri “Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası” olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede Akılcı Antibiyotik Kullanımı konusunda, halkımıza yönelik tanıtım ve farkındalık faaliyetleri, sağlık personellerimize yönelik eğitim faaliyetleri düzenlenmiştir. Hastanemiz poliklinik katında, hastalarımıza konuyla ilgili broşür dağıtılarak, bilgilendirmeler yapılmıştır.

  • Antibiyotikler yalnızca bakteriler için etkilidir, virüslere bağlı enfeksiyonları ( grip ve soğuk algınlığı vb.) tedavi edemez.
  • Doktorunuzun onayı olmaksızın antibiyotik kullanmayın.
  • Size antibiyotik reçete edildi ise doktorunuzun ve eczacınızın tarif ettiği şekilde kullanın. Antibiyotiğinizi doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanmaya özen gösterin.
  • Uygunsuz antibiyotik kullanımı direnç sorununa yol açar. Antibiyotiğe karşı direnç gelişirse bu antibiyotik etkisini kaybeder. Bu durum yalnızca antibiyotiği uygun olmayan biçimde kullanan kişi açısından değil, herkes için tehlike oluşturmaktadır.


Antimicrobiyal 1.jpegAntimicrobiyal 4.jpeg

Antimicrobiyal 3.jpeg